Dnes již jen málokdo má své peníze uložené doma. Naprostá většina z nás je má na jednom nebo více účtech v bance. Všeobecně je toto považováno za poměrně bezpečný způsob uskladnění peněz, který navíc řeší i problémy s inflací.

Jako samozřejmé se bere to, že se bez vašeho svolení na váš účet nikdo nemůže podívat. Informace o tom, kolik peněz vám tam přichází a kolik vybíráte, je pouze věc mezi vámi a vaší bankou. Je tomu ale skutečně tak?

penize1

Pravda je taková, že existují případy, kdy banky mohou, a leckdy i musí, poskytnout údaje o účtu dané osoby třetím stranám. Nejčastějším důvodem je podezření z trestné činnosti, kdy má do vašeho výpisu právo za určitých podmínek (nejčastěji při důvodném podezření z trestné činnosti) nahlédnout policie.

Avšak ačkoliv se jedná o případ, který většinu z nás napadne jako první, není ani zdaleka poslední. Mnohdy je totiž nejen žádoucí, ale dokonce i zákonem přikázáno, aby byly pohyby na daném účtu veřejně dostupné.

To je případem transparentních účtů. Ty jsou vyžadovány, pokud jde o věc financovanou z veřejných darů, tedy když na ni přispívá veřejnost. Mohou to být nejrůznější sbírky, například na léčbu nemocného dítěte.

penize3

Dalším případem, kdy jsou transparentní účty žádoucí, je financování volebních kampaní prakticky na všech úrovních, avšak nejvíce tam, kde se jedná o záležitost celého státu, jako jsou například volby do poslanecké sněmovny či volba prezidenta republiky.

Proč se ale transparentní účty zakládají? V prvním uvedeném případě je to proto, aby bylo vidět, zda peníze šly skutečně na účel, na který byly vybírány, v tom druhém pak aby bylo vidět, kdo danou kampaň financoval a jakou částkou. Proč je to důležité?

Jde o to, aby daného politika či politickou stranu nemohla financovat pochybná organizace či firmy, které jsou samy v exekuci.

Jak je vidět, účty nejsou tak bezpečné, jak se zdá. Avšak většina z nás se nemusí bát – naše peníze i soukromí jsou v bezpečí.

Last modified: 17. 8. 2023

Author