Vést vlastní podnik a být pánem svého času je snem mnohých z nás. Často však nastane krize a podnik je v ohrožení. Jak ustát ty nejhorší momenty a co můžeme dělat, aby naše dřina nepřišla vniveč?

Podnikání je věcí nabídky a poptávky

Měli bychom vždy předem promyslet, zda námi nabízený produkt či služba půjde na odbyt a dle toho se řídit. Například podnikáme-li v oboru módy, je potřeba promyslet kolik kterých šatů a které velikosti se prodá. Dělat si zbytečně velké zásoby, které se nestihnou udat je začátečnická chyba. Pokud nám zbyde menší množství, lze nabídnout slevu, ale v případě množství většího bychom už příliš prodělávali. Pokud poskytujeme služby, je zase potřeba zaměstnávat jen tolik zaměstnanců, abychom pro ně měli vždy dostatek práce.

kalkulačka, brambora a peníze

Někdy však může nastat situace, která nám zhatí plány. Například zboží, které jsme objednali, není v očekávané kvalitě, nebo například z důvodu covidu přijdeme o četnost návštěv. V takovém případě se může stát, že naše finance začnou klesat a podnik skomírat, což zkrátka nelze vždy očekávat. Když spotřebujeme veškeré úspory, nastane čas, abychom začali peníze shánět jinde.

Půjčka

Hypotéka pro podnikatele je jednou z možností. Musíme se však ujistit, že budeme schopni splácet. Může se stát, že nám banka takovou hypotéku odmítne poskytnout a poté musíme hledat jinde. Nebankovní půjčka je také řešením. Nemusíme dokládat příjmy, stačí mít nemovitost, kterou můžeme ručit a vyplnit jednoduchý formulář. Spolehlivou půjčku podnikatelům nabízí například finanční a hypoteční dům, ve zkratce FAHD.

ruka držící kreditku

Investoři

Můžeme zkusit sehnat investory. Připravte si portfolio a ukažte, jak máte v plánu s jejich penězi naložit a co můžete předpokládat, že jim to vynese. Je to poněkud náročnější úkol, protože investoři podstupují riziko a na vás je přednést přesvědčivé argumenty.

Spojit se s jinou firmou

Můžete se se zkusit spojit s jinou, větší firmou ve vašem oboru. Ztratíte tak sice část pravomocí a svobody, ale nebudete na to sami a můžete svůj podnik zachránit.

Last modified: 2. 5. 2023

Author