Vést vlastní podnik a být pánem svého času je snem mnohých z nás. Často však nastane krize a podnik je v ohrožení. Jak ustát ty nejhorší momenty a co můžeme dělat, aby naše dřina nepřišla vniveč?
Podnikání je věcí nabídky a poptávky
Měli bychom vždy předem promyslet, zda námi nabízený produkt či služba půjde na odbyt a dle toho se řídit. Například podnikáme-li v oboru módy, je potřeba promyslet kolik kterých šatů a které velikosti se prodá. Dělat si zbytečně velké zásoby, které se nestihnou udat je začátečnická chyba. Pokud nám zbyde menší množství, lze nabídnout slevu, ale v případě množství většího bychom už příliš prodělávali. Pokud poskytujeme služby, je zase potřeba zaměstnávat jen tolik zaměstnanců, abychom pro ně měli vždy dostatek práce.
Někdy však může nastat situace, která nám zhatí plány. Například zboží, které jsme objednali, není v očekávané kvalitě, nebo například z důvodu covidu přijdeme o četnost návštěv. V takovém případě se může stát, že naše finance začnou klesat a podnik skomírat, což zkrátka nelze vždy očekávat. Když spotřebujeme veškeré úspory, nastane čas, abychom začali peníze shánět jinde.
Půjčka
Hypotéka pro podnikatele je jednou z možností. Musíme se však ujistit, že budeme schopni splácet. Může se stát, že nám banka takovou hypotéku odmítne poskytnout a poté musíme hledat jinde. Nebankovní půjčka je také řešením. Nemusíme dokládat příjmy, stačí mít nemovitost, kterou můžeme ručit a vyplnit jednoduchý formulář. Spolehlivou půjčku podnikatelům nabízí například finanční a hypoteční dům, ve zkratce FAHD.
Investoři
Můžeme zkusit sehnat investory. Připravte si portfolio a ukažte, jak máte v plánu s jejich penězi naložit a co můžete předpokládat, že jim to vynese. Je to poněkud náročnější úkol, protože investoři podstupují riziko a na vás je přednést přesvědčivé argumenty.
Spojit se s jinou firmou
Můžete se se zkusit spojit s jinou, větší firmou ve vašem oboru. Ztratíte tak sice část pravomocí a svobody, ale nebudete na to sami a můžete svůj podnik zachránit.