Proč mají lidi techniku a proč jí používají? Přece proto, že nám taková technika pomáhá. Kdyby to tak nebylo, nikdo by si žádnou techniku nepořizoval. Nikdo by nechtěl něco takového mít, aby mu to někde jenom nepřekáželo, a už vůbec by za takovou zbytečnou techniku nikdo nikomu neplatil. A kdyby se neplatilo, nikdo by se ani nenamáhal s jejím vymýšlením. Žili bychom jako zvířata, bez různých vymožeností civilizace.

kus motoru

Ale technika je pro nás přece jenom důležitá. A proto si jí přece jenom pořizujeme. I když ne všechnu, ale jenom tu, která se nám hodí. Nikdo z lidí přece nevyužije všechno, co se dá jenom mezi techniku zařadit. Obyčejný člověk přece nevyužije třeba něco, co patří k raketoplánům, lidi z města nepotřebují traktory a kombajny a lidi z vesnice pro změnu luxusní závodní auta, hlupáci nepotřebují ty nejmodernější a nejvýkonnější počítače, slepci se obejdou i bez televize a hluší lidi bez rádia a gramofonu. To přece chápete.

Stejně jako určitě pro změnu chápete, že třeba kuchaři v provozovnách veřejného stravování mají k dispozici naopak i takovou kuchařskou techniku, o jaké možná laikové nemají ani sebemenší tušení. Oni totiž musí vařit rychle a ve velkém, a tak potřebují technické pomocníky, kdežto my je nepotřebujeme, když si chceme jenom někdy ohřát konzervu nebo uvařit čaj. Ten, kdo má autoopravnu, má jinou techniku než ten, kdo třeba vyrábí boty, údržbář nebo stavebník má něco jiného než úředník. Každý potřebuje to svoje.

kamera na dronu

Zkrátka každý potřebuje něco. A kdo to potřebuje, ten si to koupí, když na to má. To mu dává možnost pracovat nebo žít dokonaleji než bez takové techniky. A kdo by si přece neusnadnil život, když nemusí, že ano? A protože jsme my lidi pořád pohodlnější a pořád víc toho chceme, vzniká i pořád nová technika. Aby měl každý to, co chce a potřebuje mít.

Last modified: 2. 5. 2023

Author