Vztah k vodě a vodním sportům si tvoříme ve svém útlém dětství. Proto děti, které kupříkladu absolvují plavání kojenců a ve vodě jsou takřka od narození, mají vodu rády i v dospělém věku. Děti, které mají špatné vzpomínky z plaveckého výcviku na základní v mateřské škole, se pak vodě celkem vyhýbají. Dodnes je spousta dospělých osob, které kupříkladu vůbec plavat neumí. O těch se ale nyní bavit nebudeme.
rychlý plavec

Plavání, plavání, všechny smutky zahání

Milovníci plavání se jistě shodnou na tom, že kromě toho, že je tato aktivita velmi baví, pak si při ní krásně protáhnou tělo a vyčistí hlavu. Endorfiny se vyplavují i do vody, je to tak. Ať už plavete stylem motýlek, prsa nebo znak, stále se hýbete a o to tady kráčí. Lehce se proto staneme na pobytu ve vodě závislí.

Plavání je výbornou aktivitou pro osoby, které nemohou při sportu zatěžovat své klouby například chůzí, během, jízdou na kole či jinými činnostmi. Odpor vody nás nutí vyvinout určitou sílu a zapojovat tak své svaly, avšak je to také pohyb bez zbytečných nárazů a zátěží.

Plavání je vhodné pro osoby, které mají problémy s klouby, páteří, mají špatné držení těla, nebo se prostě potřebují více protáhnout. Prospěšné je rovněž při dýchacích obtížích.

V zimě i v létě

Velkou výhodou plavání je to, že jej můžeme provozovat v zimě i v létě. Ať už na otevřených koupalištích, vodních nádržích, v bazénu na zahradě nebo u moře, tak také v krytých bazénech a aquaparcích.

Nevadí nám zima a mráz, nezastaví nás ošklivé počasí.

Všeho s mírou

Z počátku je vhodné věnovat se plavání, stejně jako ostatním aktivitám zhruba třicet minut, k tomu ještě trénink rozdělit na kratší vzdálenostní úseky po 50 – 100 metrech s následným odpočinkem.
puntíky pod vodou

Pokud tedy půjdete na krytý bazén, využijte polovinu hodinového vstupného ryze na plavání a zbytek třeba na relax ve vířivce, ve sprše nebo nerušenému odpočinku ve vodě. Nic se nemá přehánět, proto i u plavání si dejte pozor na přetížení svalů, které se nemusí ani v mírumilovném prostředí vody, vyplatit.

Kdo se chce dostat do formy, pro toho může být pravidelné plavání výborným prostředkem, případně doplňkem k jiné zátěžové aktivitě.

Last modified: 2. 5. 2023

Author