Tento web je vlastně jediným, který dodá komplexní informace o jakémkoli filmu a to československém, nebo českém. Ale od začátku.
Po otevření webu překvapí jeho strohost. Čistě černobílá, bez jakýchkoli zbytečností, bez čehokoli okrasného, prostě web. Vzhledově to trošku připomíná staré noviny.
Hodně stará kamera
Vlevo je malá ikonka, ve které se posunují obrázky z jednotlivých filmů, a to rychle za sebou, což může na někoho působit trošku rušivě. Hlavní menu je v klasické liště s vyhledávačem vpravo. Vedle něj je také umístěn přepínač na anglický jazyk a tlačítka pro FB a YT. Vše stejným, vzhledově ne zrovna příjemným písmem, takže to působí dojmem nedodělku. Ale vzhled písma jako takového je čistě individuální záležitostí každého jednotlivce. To, co se nelíbí mně, může se líbit sousedovi a naopak.
Začnete-li rolovat dolů, již nic neobjevíte. Jsou zde jen dva sloupce po třech oknech a v každém je jeden film. Zřejmě jsou vybrány podle nějakého klíče, protože jsou v jednom okamžiku všechny starší a tedy černobílé, což dodává celému webu punc jisté strohosti a minimálnosti.
Cokoli tedy hledáte musíte ťukat vpravo nahoře do hledače.
Pokud zadáte název filmu, ihned na vás vyskočí s další spoustou odvolávek tak podrobných, že se dozvíte i to, jakou barvu trenýrek měl ten, co roznášel technikům kávu.
Filmová kamera
No, dobrá, to jsem možná přehnal, ale jen proto, že jsem tím chtěl zvýraznit množství informací.
No, jo kvantita, říkáte si, ale co kvalita? Tak ta je zde na sto procent, protože je celý web kontrolován NFA, který ručí za spolehlivost všech dat zde uvedených. NFA je zkratka Národního Filmové Archivu.
Na záložce o nás je dokonce jmenný seznam těch, kteří se nějakou měrou podíleli, či podílí na datech zde uložených. A co už je naprostá pecka, je zde stručná historie Filmového přehledu ještě z doby, kdy jsme nebyli na světě.
Prostě pokud chcete jakoukoli informaci o českém filmu tak jedině zde. 

Last modified: 2. 5. 2023

Author