Vynášené schodiště se nazývá proto, že se jednotlivé nášlapy jakoby vynášejí vzhůru. Více známým termínem však je, dnes nejvíce používané samonosné schodiště. Samonosné schodiště Kmkdesign.cz musí být pečlivě navrženo a přizpůsobeno zamýšlenému používání. Nejde tak ani o dimenzování zatížení, jako o použitý materiál. Nejčastějším používaným materiálem je samozřejmě dřevo. Tedy co se týká nášlapů. Použitelné jsou ale i jiné materiály. U samonosných schodišť, která jsou instalovány v průmyslových a skladových objektech, lze použít i běžné plechy s protiskluzovým provedením. Rovněž pororošty zde lze použít.

Vřetenové schodiště

O hodně luxusněji působí nášlapy například ze skla, umělého kamene nebo přímo z mramoru. Pro vynášecí prvky je optimální nerezová ocel. Pro dřevěně nášlapy, se doporučuje používat pouze tvrdé dřevo, z listnatých stromů, případně z exotických dřevin. Měkké dřevo, které je z jehličnatých stromů, jako jsou smrk, borovice či sibiřský modřín není vhodné, právě pro svou měkkost. Kdejaká tvrdší nečistota na něm zanechá určitou jizvu. Ne že by se tyto rýhy nedaly nějak opravit, ale lehce viditelné zůstanou navždy. Dřevěné materiály mohou přiznat svůj původ. Žádným způsobem se v tomto případě nemusí barevně ovlivňovat. Jen se řádně napustí voskem či lakem. Tato úprava zdůrazní kresbu dřeva, barva zůstane však stejná. Dřevo můžeme ale i přibarvit. Na to se používají různé lazury. Kromě barevného odstínu získá dřevo u další impregnační úpravu. Voskování a lakování se ale nevyhne.

Měkké dřevo se nehodí

Pokud se vám dřevo pro nášlapy zdá pro váš interiér příliš tmavé, lze jej chemicky vybělit. Jak je vidět, se dřevem a jeho úpravou se dá přímo kouzlit. Kromě nášlapů a vynášecích prvků má schodiště ještě jeden důležitý prvek. Je jím zábradlí. Při navrhování schodiště se sice navrhují všechny prvky zvlášť, ale vychází se z celkové představy výsledného díla. Ale to je role architekta.

Last modified: 2. 5. 2023

Author