Výběr svítidel se může zdát jako naprostá banalita. Aby vám, ale osvětlení dobře a účelně sloužilo, měli byste se při výběru držet několika kritérií. V prvé řadě bude záležet do jaké místnosti budete osvětlení pořizovat. Pokud potřebujete osvětlit kuchyňskou místnost, představte si nejdříve plochy, která potřebujete osvítit. Svítidlo bude pravděpodobně nutné umístit nad jídelní stůl i pracovní plochu.

závěsný lustr

Jídelní osvětlení nepořizujte pouze podle toho, jak se vám líbí designově. Je samozřejmé, že chcete, aby lustr ladil k ostatnímu vybavení kuchyně i k barvám stěn. Někdo má rád minimalistický styl, jiný může zvolit provance styl nebo selský. Nevhodně zvolený design by působil rušivým dojmem. Pokud máte kuchyň spojenou s obývacím pokojem, měl by lustr ladit s designem obou místností. Osvětlení si můžete vybrat téměř v jakémkoli materiálu. Ratanový, skleněný, kovový, křišťálový, rustikální i vitrážový.

kuchyňské osvětlení

Dobře zvolené rozptýlené osvětlení kuchyň opticky zvětší. Nad kuchyňský stůl je praktický stahovací lustr nebo lustr s nastavitelnou výškou. U některých svítidel je možné zkrátit jeho délku. Jedná se o typy, které jsou zavěšeny na řetízku. Ideální je pokud lustr umístíte kolem 60 cm nad plochu stolu. Rušivě bude působit pokud žárovka bude delší než stínidlo lampy. Osvětlení nemusíte zavěsit pouze nad jídelní stůl. Můžete zvolit i střed kuchyně. Výběr místa ovlivní i velikost kuchyně. Lustry do kuchyně se hodí se i nad barové pulty. Ideálně vyberte několik světel v řadě, abyste obsáhli celou délku barového pultu. Světla umístěná vedle sebe působí efektním dojmem.

Nad pracovní prostor je oblíbené umístění LED pásků. Umístěné pod kuchyňskou linkou pracovní prostor dostatečně osvětlí. Použít můžete i různé délky zářivek. Zářivky mají dlouhou dobu životnosti a nízkou spotřebu energie. I zářivky můžete koupit v moderních designech.

Last modified: 2. 5. 2023

Author