Již déle než deset let se táhne soudní spor hudebního producenta Petersona se společností YouTube ohledně porušování autorských práv. YouTube se obhajuje tím, že za obsah jsou zodpovědní samotní uživatelé, a pokud někdo porušování práv nahlásí, obsah je zablokován. To by se zdálo být v pořádku, ovšem producent požaduje, aby samotná společnost nesla plnou zodpovědnost a vyplácela požadované odškodné. Zároveň by měla poskytnout informace o tom, kdo nelegální obsah na YouTube nahrál.
autorská práva
Zjistit skutečnou identitu někoho, kdo na tento server nahrává jakékoli video, je prakticky nemožné. Stačí se anonymně z internetové kavárny nebo z infocentra, tedy z veřejné IP adresy, zaregistrovat pod smyšleným jménem a do svého účtu můžete nahrávat, co se vám zlíbí. A klauzule, že za obsah po právní stránce odpovídá ten, kdo video nahrává, se zdá být po právní stránce v pořádku. Proto se spor táhne tolik let.
krádež autorského práva

Kontroverzní téma odměňování za honoráře

Jakmile se začne propírat téma autorských práv, v mnoha lidech to vře. Není se čemu divit, neboť se jedná o velice kontroverzní téma, a v oblasti odměňování za vykonanou práci dokonce nejvíce diskutabilní. Vzniká tu totiž problém honorářů za uměleckou činnost, zda nejsou příliš nadhodnocené. To však naráží na obecný problém pracovní činnosti a výše mezd.
Jako příklad můžeme použít dejme tomu stavbu silničního mostu na frekventované dálnici. Někdo totiž musí mostní konstrukci navrhnout, vytvořit projekt, propočítat dynamické mechanické namáhání a kdo z vás je alespoň trochu technicky zdatný, jistě si dobře uvědomí, kolik úsilí musí takový člověk vynaložit.
Další úsilí musí vynakládat samotné technické a dělnické profese. Každá sebemenší chyba se může vymstít zřícením mostu a dokonce ztrátou na lidských životech, každý dělník je tedy v podstatě zodpovědný i za životy druhých lidí, kteří někdy po dálnici pojedou, a kteří jakožto řidiči za volantem spoléhají na kvalitně odvedenou práci.
Pokud však budete vzájemně porovnávat některé umělecké honoráře a mzdy dělnických profesí a odměňování projektantů a techniků, výsledky mohou být překvapivé. Připadá vám spravedlivé, že např. folkový zpěvák za vydané hudební album 16 skladeb inkasuje mnohonásobně vyšší sumu, než lidé, kteří tvrdě pracovali několik měsíců na stavbě dálničního mostu, za každého počasí?

Last modified: 2. 5. 2023

Author