Pokud se tedy rozhodnete vyrazit na vodu, ať už pojedete Vltavu, nebo kteroukoli jinou českou řeku, je dobré dodržovat několik základních pravidel, která vám pomohou celý sportovní zážitek ve zdraví přežít.

Ještě než k vodě dorazíte, je vhodné si vše zabalit do igelitových tašek. Na peníze, telefon a další drahé věci je vhodný pytlíček se zatahovacím uzávěrem. Igelitky pak naskládejte do barelu a jeho víko pořádně utáhněte. Primárně byste v něm měli mít oblečení na sebe a věci na spaní, jako spací pytel. Vše, co se do barelu již nevejde, jako například karimatka a stan, zabalte do větších pevnějších igelitových pytlů.
přístav pro kánoe

Záchrannou vestu si dobře utáhněte v pase a na ramenou. Na konce lodi je potřeba navázat takzvanou “koňadru”, neboli koníčkovací šňůru.

Na kanoi se zpravidla jezdí ve dvoučlenné posádce. Vzadu sedí kormidelník a vpředu háček. Loď je dobré spustit na vodu špičkou proti proudu. Na břehu ji zatím háček jistí držením koňadry. Kapitán si nasedne a pomocí pádla pak jistí loď již na vodě. Následně nastupuje i háček, jakýsi motor vozidla. Dobré je nastupovat podle pravidla “noha, zadek, noha”.

Další činností je pádlování. Každý ze dvou cestujících by měl pádlovat na jiné straně lodi. Vpředu se tvoří rychlost a vzadu pak určuje směr.

Zajímavou kapitolou je pak sjíždění jezů. Důležité je před každým jezem zastavit, vystoupit a pořádně si jej prohlédnout. Některé mohou být sjízdné, jiné však mohou mít například nízký stav vody a tak podobně.
kánoe na jezeře

Jez pak může posádka sjíždět celá, nebo se takový úkon ponechá jen na kormidelníkovi. Háček vystoupí a jde pod jez, kde znovu nasedá. Někdy je možno poslat pouze samotnou loď a v krajních případech je bohužel nutno ji úplně vytáhnout na břeh a jez přenést.

Dobrým pomocníkem je pak houba, nebo petlahev na vylévání vody. Pokud se loďka převrhne, je potřeba ji dovléct ke straně řeky, na mělčinu, vylít a znovu “osadit” zavazadly. přímo v proudu to není možné. Pokud se s vámi bude kanoe kolébat a nebezpečně naklánět, položte pádla rovně na vodu, v takovém stavu se s vámi nepřevrhne.

Až tedy bude pěkné počasí, můžete s pomocí těchto rad vyrazit splout některou z českých řek.


Last modified: 2. 5. 2023

Author