Přestože již dávno minula doba, kdy prakticky každá instituce a každá metoda měla svou zkratku, jak o tom zpívá ve známé písničce Ivan Mládek, někdy se stále používají. Na rozdíl od dřívější doby jsou dnes obvykle přejaty z angličtiny, takže neznalému člověku dělá ještě větší problém zjistit, co se pod nimi skrývá, zvláště pokud jsou neznalí jazyka.

Jednou z takových zkratek je i SEO. Naprostá většina lidí o tom nikdy neslyšela. Výjimkou jsou podnikatelé, kterých se přímo dotýká. Co je SEO https://www.seolight.cz/co-je-seo, a proč je pro firmy tak zásadní? A skutečně se bez něj neobejdou, jak tvrdí?

seo1

Nejprve je dobré vyložit si význam oné zkratky. Ta pochází z anglických slov Search Engine Optimalization. Ta se předkládá nejčastěji jako Optimalizace webových stránek pro vyhledávače. Je však vidět, že se nejedná o doslovný překlad. Toto slovní spojení totiž nelze přeložit do českého jazyka tak, aby se zachoval jeho smysl. Výše uvedený překlad je nejlepší možnou volbou.

Dobrá, k čemu ale slouží? Jednoduše firmám ke zvýšení zisku. Upraví, případně si nechají upravit, svůj web tak, aby se po zadání určitého slova či fráze do některého z internetových vyhledávačů, nejčastěji pak Google, neboť ten je v západním světě nejpoužívanější, objevil jeho odkaz v seznamu výsledků na jednom z prvních míst. Jaký to má význam?

penize3

Běžný člověk klikne v seznamu výsledků především na prvních pár odkazů. Skutečně jen málokomu se bude chtít procházet například deset stránek výsledků. Pokud je tedy náš odkaz jedním z těch prvních, zvýší se návštěvnost naší stránky. A každý z těchto návštěvníků je zároveň potenciálním zákazníkem. A čím více jich je, tím vyšší je pravděpodobnost, že si některý z nich něco koupí. Tím se zvýší zisk firmy, což je hlavním cílem.

Jak je tedy vidět, jedná se pro podnikatele o dost důležitou věc, zvláště v dnešní době, kdy se valná část obchodů odehrává přes internet. Není tedy divu, že je považována za nezbytnou.

Last modified: 2. 5. 2023

Author