Zařizování nového bytu se může zdát jako snadná disciplína, opak je ale pravdou. Není úplně snadné zařídit celý byt, zvláště pak pokud zařizujete byt malý.

Boj o každý centimetr aneb jak si prakticky zařídit malý byt

Zařizování bytu nikdy není hračka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vymyslet, kam umístit nábytek, z jakého materiálu a ještě do toho sladit vhodně barvy, to je pro někoho, kdo tomu úplně nerozumí pořádný oříšek. Pokud chcete ušetřit za architekta nebo bytového designéra a do zařizování se přece jen pustíte sami, připravte se na to, že vás čeká spousta práce. Mnohem horší to pak mají majitelé malých bytů. Ceny bytů dnes nejsou nejnižší a tak se mladé páry či rodiny častěji uchylují do menších bytů, které jsou cenově přijatelnější. Pak ale nastává doslova boj o každý volný centimetr.

pexels-photo-2062426

Na výrazné prvky není prostor

Architekti či bytoví designéři mají návrhy bytových interiérů vždy dokonalé. Ne každý si ale jejich služby může z finančních důvodů dovolit. Pak tedy nezbývá, než se pustit do zařizování bytů svépomocí. Pak je ale dobré držet se několika důležitých zásad. V malém bytě není prostor pro chyby, takže všechno byste měli mít předem naplánované. Jako první se pouštíme do malování, do malého bytu se určitě nehodí výrazné barvy, které opticky prostor zmenšují. Je zapotřebí dosáhnout úplně opačného efektu, takže vždy volte světlé a přírodní barvy, které naopak prostor opticky zvětšují. Nebudete se cítit stísněně.

V malém bytě pak není vhodné mít ani masivní nábytek. I když je masivní nábytek kvalitní a na pohled krásný, v malém bytě by působil příliš rušivě. Raději volte nábytek otevřený z lehkých materiálů, výborně poslouží třeba plast a kov. Není také špatné vybírat nábytek světlý a alespoň dvířka by pak měla být v barvě stěn. Krásně to barevně splyne a opět bude interiér působit vzdušně.

pexels-photo-4119833

Využijte každý kousek místa

Když místa v bytě moc nemáme, musíme pracovat pouze s tím, co máme, je více, než kdy jindy nutné umět využít každý volný kousek prostoru. Důležitý je úložný prostor, v malém bytě je nutné častěji uklízet, aby byt nevypadal zanedbaně, proto je lepší mít hodně úložného místa, kam se věci dají snadno schovat. Naučte se využít opravdu každý kousek, pod postelí, úložný prostor v gauči, skvělým řešením jsou i vestavěné velké skříně až po strop. Právě u stropu máme často nevyužité místo, do tohoto sice budete muset zainvestovat, ale vyplatí se vám to. Nechte si klidně udělat pár kousků nábytku na míru. Skříňky u stropu pojmou hodně věcí, i když nejsou největší, to stejné udělejte i v koupelně.

Zaměřte se také na malé detaily, konferenční stolek je lepší menší a na kolečkách, aby se s ním dalo manipulovat, dnes se navíc dají pořídit i sklápěcí stoly, postele a skládací židle, které šetří místo. I v malém bytě může být útulno!

Last modified: 2. 5. 2023

Author