Dnes už se nabízí celá škála možností, jakou si domů nebo kamkoliv jinam pořídit podlahu. Dodnes tu máme tradiční podlahové krytiny, tedy linoleum nebo koberec, respektive parkety, ale těmi už to dávno nekončí. A tak člověk nejednou stojí před dilematem, pro jakou podlahu se rozhodnout. Co si pořídit, aby se mu příjemně našlapovalo a aby byl zároveň jeho byt i vzhledný.
rudá místnost
Dnes už se nejeden z nás nespokojí s linoleem. Třeba už jenom kvůli tomu, že moderní trendy velí rozhodnout se raději pro nějaký ten přírodní materiál nebo materiál, jenž ten přírodní alespoň imituje. Právě toto jsou dnes .
Kdo chce jít s dobou, opouští nejednou trend hladkých povrchů a volí spíše povrchy se strukturou, vysoce lesklé materiály jsou nahrazovány něčím spíše matným.
chodba domu
Co se týká dřevěných podlah, dominují v současnosti podlahy dubové. A to proto, že jde o dobře dostupné dřevo, jež je odolné a praktické a lze ho snadno opracovat, co se týká barvy a struktury. Navíc má skvělé užitné i tepelně izolační vlastnosti a lze ho lépe využít i při použití podlahového vytápění, kde mu jen těžko konkurují buk či javor.
Dřevěnou podlahu lze ošetřovat olejem nebo ji nalakovat. Výhodnější se jeví být druhá z těchto variant, a to vzhledem k tomu, že tu první je třeba minimálně jednou za rok znovu napustit olejem.
Co se povrchů moderní dřevěné podlahy týká, jsou dnes nejžádanějšími ty s nepříliš výraznou kresbou dřeva – ani tou důkladně zamaskovanou, ani tou naopak přehnaně výraznou.

Pokud člověku z nějakého důvodu nevyhovuje dřevo skutečné, může zvolit i jeho laminátovou nebo vinylovou imitaci.

Laminolze dnes už potisknout natolik dokonale, že je od dřeva klidně i k nerozeznání. Na rozdíl od skutečného dřeva je však daleko nenáročnější na údržbu, nevadí mu vlhkost a díky vodoodpudivé vrstvě ho tak lze použít třeba i ve vlhkých místnostech jako jsou kuchyně, chodby či koupelny. A díky vylepšenému zámkovému spoji lze tyto podlahy i daleko snáze pokládat.
kobereček před gaučem

A i vinylové podlahy už jsou dnes něco daleko dokonalejšího než kdysi. Dnes už se používají zdravotně nezávadné materiály bez PVC, chlóru, změkčovadel, halogenů nebo těžkých kovů, jsou vysoce odolné a lze je používat i na podlahové vytápění a do koupelen. A co se vzhledu týká, mohou tyto imitovat i vrbu či vavřín, z nichž bychom si jinak podlahu stěží vyrobili.

A pokud člověku taková dřevěná či „dřevěná“ podlaha jenom jako podlaha nestačí, lze ji nejednou použít i jako obklady stěn a stropů. U kterých je ale logické, že je nebude člověk moci reklamovat proto, že se mu po nich nedaří chodit.

Last modified: 2. 5. 2023

Author