Stropní osvětlení je jedním ze základů každé domácnosti, ač se mu nevěnuje příliš pozornosti. Bereme jej za běžnou součást a zpozorníme jen tehdy, pokud se nám rozbije žárovka. A není divu, koneckonců klasický lustr je prakticky bezporuchové zařízení, které nám i při minimální péči může vydržet sloužit dlouhá léta. A u mnohých z nás tomu tak je.pohled zblízka na visící rozsvícenou žárovku

Avšak není pochyb o tom, že vývoj jde dopředu. Není tomu tak dávno, co se na trh dostaly LED panely stropní, jejichž cílem je nahradit klasické lustry. Může se jim to podařit, nebo je úsilí výrobců odsouzeno k nezdaru?

Ačkoliv na definitivní odpověď je zatím poněkud brzo, určité věci lze vydedukovat již nyní. Ačkoliv je fakt, že LED panely nabízí mnoho výhod – jsou jasnější, zářivější a úspornější, co se spotřeby elektřiny týče, stále tvoří jen minimum prodeje nových závěsných typů osvětlení. Proč je tomu tak?

Jedním z důvodů je to, že lidé jsou zkrátka na lustr zvyklí, a panel se jim příliš nelíbí. A to je velký důvod, zvlášť když vezmeme v úvahu, že bude na viditelném místě, například v obývacím pokoji. Ten může být zařízen ve starém stylu a být plný masivního dřevěného nábytku. Jistě každý uzná, že tam se moderní panely na strop příliš nehodí.žárovka se zeleným listem uvnitř

Na druhou stranu zde máme moderní domovy, plné kovového lesku. Zde je možné i stropní panel bez problému zakomponovat tak, aby vypadal dobře a ladil s celkovým vzhledem. Vždy je však nutné si promyslet, jak vlastně vypadá místnost, do níž jej chceme umístit, a zda se tam tento typ osvětlení vůbec hodí.

Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je cena. Tento typ osvětlení rozhodně nepatří mezi nejlevnější, ač je to kompenzováno jeho dlouhou výdrží. Přesto mnoho lidí raději sáhne po levnější variantě. Koneckonců ne každý si jej může dovolit. Tedy alespoň prozatím. Kdo ví, co přinese budoucnost.

Last modified: 2. 5. 2023

Author