U nás se známkuje od jedničky do pětky, kde je pětka nejhorší známka a jednička nejlepší. Pět stupňů, kde je jednička nejlepší, je třeba na Slovensku nebo v Rakousku. Ale na Ukrajině je to úplně jinak. Na Ukrajině mají dvanáct známek. Když dítě na ukrajinské škole dostane jedničku, rozhodně z toho nemá radost jako naše české děti, protože jednička na Ukrajině je vůbec nejhorší známka, znamená něco jako u nás pětka, a ještě několikrát podtržená. Dvanáctka je nejlepší známka a znamená něco jako u nás podtržená jednička.

školní známka

V Maďarsku a v Rusku je také pět stupňů. kde je pětka nejlepší známka. Bulharské a polské děti se radují, když dostanou šestku, protože to je nejlepší ohodnocení jejich testu či písemky. Ve Velké Británii či USA ale nemají známky, k hodnocení testů, zkoušení či písemek atd. mají písmena, nejlepší „známka“ je tedy A nejhorší je E. V některých zemích USA mají nejhorší známku F. Písmena místo známek také používají školy v Řecku. Ve Španělsku mají deset stupňů, také používají jako ohodnocení čísla. jednička je nejhorší a desítka nejlepší, je to podobně jako obodování třeba v krasobruslení či v gymnastice. Obdobné je to třeba i v Itálii. V Mexiku to je vůbec hodně zajímavé. Nejhorší známka je nula, ale na vysvědčení nejhorší známku mohou dostat pětku. Nicméně nejlepší známka, kterou děti mohou dostat je desítka. 

hodnicení žáka

V Nizozemí, tedy v Holandku, mají deset stupňů. Nejhorší známkou je jednička a nejlepší desítka, pokud dostanou pět celých pět, tak je to vlastně v pořádku. Jak je to třeba ve Finsku? Ve Finsku jsou známky od jedné do desítky, kde desítka je opět nejlepší známkou. Někde ale známky nepoužívají a využívají slovního hodnocení. A v některých finských školách používají oboje. Ke každé známce mají přiřazené slovní hodnocení, jsou tam daná kritéria. Ve Skandinávii mají také číslice, mají jich šest. A nejlepší je šestka. Když to tak shrneme tak prakticky krom České republiky je velmi málo zemí, kde nejlepší známka je právě jednička. A ještě jedna zajímavost. Říká se, že geniální fyzik Albert Einstein propadl z fyziky, že měl pětku z fyziky a matematiky. Pravda je, že měl, jenže ve Švýcarsku je pět stupňů a pětka je nejlepší známka. Takže kdyby studoval u nás, měl by jedničku. 

Last modified: 2. 5. 2023

Author